Η Πάτρα το βράδυ της Παρασκευής 19 Ιουλίου τίμησε μέσω του Διεθνούς Φεστιβάλ τον βιρτουόζο του μπαγλαμά και γνήσιο ερμηνευτή του ρεμπέτικου τραγουδιού Κώστα Τσιατά.
Ο χώρος των Παλαιών Σφαγείων γέμισε από φίλους του ρεμπέτικου και ανθρώπους που έζησαν ξεχωριστές στιγμές μαζί με τον Κώστα Τσιατά στη διάρκεια της πολύχρονης διαδρομής του.
Στη συναυλία – αφιέρωμα που ήταν ένα μικρό δείγμα αναγνώρισης του δήμου της Πάτρας και του Διεθνούς Φεστιβάλ στον λάτρη του ρεμπέτικου ακούστηκαν τραγούδια με τα οποία ο Κώστας Τσιατάς συνέδεσε την παρουσία του στο μουσικό γίγνεσθαι τη πόλης αφήνοντας ανεξίτηλο αποτύπωμα.
Οι μνήμες το βράδυ της Παρασευής ξύπνησαν και έφεραν στο προσκήνιο όλα όσα ανέδειξαν τον Κώστα Τσιατά σε συνδετικό κρίκο της Αχαϊκης πρωτεύουσας με το ρεμπέτικο, την αναβίωσή του, τον μπαγλαμά και την ερμηνεία παλιών λαϊκών τραγουδιών,.
Στη συναυλία πήρε μέρος δεκαμελής ορχήστρα στην οποία συμμετειχαν οι: Βιβή Αποστολάτου – τραγούδι, Θεοδώρα Αθανασίου – κιθάρα-τραγούδι, Γιάννης Γερογιάννης – κλαρίνο-τζουράς-τραγούδι, Σωτήρης Παπατραγιάννης – μπαγλαμάς-τραγούδι, Άρης Σπηλιωτόπουλος – μπουζούκι-τραγούδι, Ανδρέας Γκολφινόπουλος – μπουζούκι-τραγούδι, Γιάννης Οικονόμου – βιολί, Γιάννης Αναγνωστόπουλος – κόντρα μπάσο, Νίκος Φορλίδας – κρουστά,Βασίλης Ζωϊτόπουλος – ακορντεόν (επιμέλεια προγράμματος-ενορχήστρωση).
Την εκδήλωση παρακολούθησε ο δήμαρχος της Πάτρας Κώστας Πελετίδης ο οποίος έδωσε στη σύζυγο του αείμνηστου ρεμπέτη Έφη Τσιατά, αναμνηστική πλάκα.
Ο αντιδήμαρχος Πολιτισμού Αποστόλης Αγγελής αναφέρθηκε στο διήμερο αφιέρωμα στους ρεμπέτες Κώστα Τσιατά και Μπάμπη Γκολέ που διοργανώνει ο δήμος σε ένδειξη τιμής για την ποσφορά τους στο τραγούδι και τα πολιτιστικά δρώμενα της περιοχής.
Ο γνωστός μελετητής του Ρεμπέτικου τραγουδιού και ραδιοφωνικός παραγωγός Άρης Μηλιώνης εισαγωγικά αναφέρθηκε σε βιογραφικά στοιχεία του Κώστα Τσιατά
ενώ η κόρη του Κώστα Τσιατά Ιωάννα – Μαρία Τσιατά, ευχαρίστησε το δήμο της Πάτρας και την ομάδα παραγωγής “Δράσεις έκφρασης”.
Στην αφήγηση ήταν η Δημοτική Σύμβουλος και μέλος της Πολιτιστικής Επιτροπής του Δήμου Αθηνά Καλλιμάνη-Γεωργιτσοπούλου. Στη διάρκεια της συναυλίας από την οθόνη που υπήρχε στη σκηνή περνούσε ανέκδοτο φωτογραφικό υλικό από στιγμές του Κώστα Τσιατά.
Ο Στέφανος Οικονόμου με τον οποίο ο βιρτουόζος του μπαγλαμά Κώστας Τσιατάς είχε πολύχρονη συνεργασία στο “Χάραμα” της Πάτρας, αναφέρθηκε και περιέγραψε σημαντικές στιγμές από τις εμφανίσεις του εκεί.
Την συναυλία παρακολούθησε ο αντιδήμαρχος έργων Αρχιτεκτονικού Έργου – Ηλεκτρομηχανολογικών Έργων (Η/Μ) και Έργων Υποδομής Παναγιώτης Μελάς, η βουλεύτρια Αχαϊας του ΣΥΡΙΖΑ Π.Σ. Σία Αναγνωστοπούλου, δημοτικοί και διαμερισματικοί σύμβουλοι.