Σύσκεψη υπό τον γενικό γραμματέα του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Γιώργο Στρατάκο, καθώς επίσης τη συμμετοχή εκπροσώπων του ΕΦΕΤ και του ΕΛΓΟ – Δήμητρα πραγματοποιείται σήμερα Κυριακή 28 Ιουλίου 2024 στην Πάτρα για τη λήψη έκτακτων μέτρων σχετικά με την εξέλιξη της νόσου της πανώλης των μικρών μηρυκαστικών.
Η σύσκεψη πραγματοποιείται απο τις 10 το πρωί στην αίθουσα συνεδριάσεων του Περιφερειακού Συμβουλίου, όπου έχουν κληθεί οι συναρμόδιες υπηρεσίες.
Στο symboulos.gr μιλώντας με ειδικούς για το πρόβλημα διαπιστώνουμε ότι δεν αφορά μεμονωμένες περιοχές αλλά λόγω των πολλών τρόπων μετάδοσής του ,εν δυνάμει υπάρχει τεράστιος κίνδυνος συνολικά για την κτηνοτροφία της χώρας και προφανώς της Δυτικής Ελλάδας.
Βεβαίως αυτό που πολλές φορές μας τονίζουν είναι ότι η νόσος δεν μεταδίδεται με κανέναν τρόπο στον άνθρωπο και αυτό είναι το καθησυχαστικό μήνυμα των ειδικών, κάτι που θα προκύψει και απο την σημερινή σύσκεψη στην Περιφέρεια.
Αυτό που κυρίως μας επισημαίνουν ειδικοί για τον τρόπο μετάδοσης της νόσου είναι ότι αυτή γίνεται μέσω άμεσης επαφής μεταξύ μολυσμένων και υγιών ζώων, καθώς και μέσω της εισπνοής αερομεταφερόμενων σταγονιδίων. Η πανώλη των μικρών μηρυκαστικών μπορεί να εξαπλωθεί γρήγορα σε περιοχές με υψηλή συγκέντρωση ζώων, ιδιαίτερα σε αγορές ή κατά την μεταφορά των ζώων. Και στη μετάδοση μεσω μεταφοράς θα πρέπει να προστεθούν και όλες οι δράσεις μεταφοράς που σχετίζονται με την κτηνοτροφία όπως είναι η εφοδιαστική αλυσίδα σε αυτήν, η καθημερινή συλλογή γάλακτος κλπ.
Λόγω αυτών των κινδύνων που αφορούν το ζωικό κεφάλαιο της χώρας μας οι κτηνοτρόφοι θα πρέπενα είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.
Πόσο μάλλον που πέραν της απώλειας του ζωικού κεφαλαίου η αναπλήρωσή του που απαιτεί χρόνο και χρήμα. Οπως όμως τονίζουν σε διάφορα ρεπορταζ πληγέντες κτηνοτρόφοι της Θεσσαλίας σε καμία περίπτωση όλη αυτή η διαδικασία δεν καλύπτεται απο τα ποσά αποζημίωσης ανα ζώο που γίνονται γνωστά απο τις αρμόδιες υπηρεσίες.
ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΗ ΝΟΣΟ ΤΗΣ ΠΑΝΩΛΗΣ ΣΕ ΜΙΚΡΑ ΜΥΡΗΚΑΣΤΙΚΑ